הריון ולידה

תקופת ההריון היא אחת מהתקופות היפות והמיוחדות בחייה של אישה

אך לא כולן יסכימו איתי…. לחלקנו זוהי תקופה קשה מלאת אתגרים ריגשיים וגופניים

מהבחילות  וההקאות לתחושת הכבדות  הטחורים ועייפות הרגליים ועד כאבי הגב  התחתון הידועים לשימצה….

אשה שטכניקת אלכסנדר היא חלק מאורח חייה ומחשבתה נוטה לסבול הרבה פחות מתחושת כבדות, כאבים , לחצים בעצמות האגן, טחורים ,וכאבי הגב…. והסיבה היא כמובן מכיוון שגופה מאורגן באופן שונה  ,דבר המאפשר לשינויים החלים בגופה בזמן ההריון להיות יותר מתונים טיבעיים והרמוניים.

אחת האמירות הנפוצות לנשים בהריון היא " שהבטן מושכת למטה" ומכאן הלחץ על הגב התחתון האגן והרגליים

 הבטן לא מושכת למטה , אנחנו ממוטטים בכיוון מטה.

כאשר היציבה והשימוש בגוף טובים, ההריון אינו מכביד ואינו לוחץ, הגוף ממשיך להיתארגן נכון באופן שבו נוצר בהתאמה לשינוי המתחולל בו. ואז הבטן פשוט צפה עם כיוון החוצה, כאשר כול מערכת השרירים  והשלד מאורגנת נכון , הגוף עובד כמערכת התומכת את הבטן ההולכת וגדלה. כאשר כול חלק בגוף  יכול לתפקד ללא הפרעה ולעשות את הפעילות התאימה לו ביחס לשאר החלקים. הגוף פועל בהרמוניה.

במהלך ההריון מפריש הגוף הורמון שנקרא"רלקסין" תפקידו של ההורמון שהפרשתו גדלה לקראת הלידה, היא לרכך ולהגמיש את הרצועות והמיפרקים באגן 

גוף האשה אומנם הופך לאלסטי יותר, וניטען שדבר מגביר את העומס על המיפרקים והרצועות ושזוהי אחת הסיבות לכאבים. המנגנון הכול כך מתוכם זה אינו פועל באופן הרמוני פשוט מכיוון שיצאנו מכיול.

אשה שמורגלת להשתמש בגופה באופן שגוי,  כלומר, גופה נוטה להיות עם כיוון כלפיי מטה, ומכאן כול הנטיות כולל של ההריון הן בעלות כיוון לוחץ כלפיי מטה , אל חלקי הגוף התחתונים, ההריון מחריף את הנטיות הללו שמובילות לוהיוצרת כאבי גב  צוואר רגליים אגן ועוד

הנטיה גורמת לשרירים מסויימים להיות רפויים וחלשים, כאשר במצב תקין הם יהיו עם הטונוס הנכון ביחס לשינויים בהתפתחות ההריון,

(ניתן לראות זאת אצל רבים מאיתנו: כאשר היציבה  ממוטטת האגן נלחץ ונשען למטה וקדימה אל מפרק הירך הגב התחתון נלחץ למטה ע"י השכמותו הראש שלוחצים גם הם ונישענים לכיוון האדמה)

 

אך ידוע כי קיימת תופעה הפוכה לגמרי, נשים שסובלות במשך חייהן הרגילים מכאבי גב , בגלל שחרור הורמון הרלקסין בזמן ההריון , הגורם לריכוך הסחוסים והרקמות, ולגמישות המיועדת להתרחבות המתבקשת להריון והלידה, מרוויחות הפוגה בכאבי הגב לכול אורך ההריון.